Nişan Çikolatası Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Nişan Çikolatası Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Nişan Çikolatası Nedir?

Nişan çikolatası, dünya evine adım atacak çiflerin ve ailelerinin önem verdiği bir gelenektir. Geçmişte kız isteme, söz ve nişan adetlerinin farklı farklı günlere yayıldığı bilinir. Nişan sürecinde en heyecan verici zaman dilimi hazırlık aşamasıdır. Hazırlıkların tamamlandığı ikram aşamasında ise heyecan ikiye katlanır.

 

Söz ve nişan çikolatası tepsi gösterişten uzak, sade alınabilir. Özel günü yansıtan ve lezzeti kadar ambalajının da unutulmaz kılmasını istediğiniz çikolatalar hazırlanması mümkündür. Çikolatalarınızın tadından sunuş aşamasına kadar her detay önemlidir. Çikolatalarınızın süslenmesi, sunumu ve ikramı büyük ölçüde çikolatayı satın aldığınız işletmeye bağlıdır. İşinizi riske atmamak adına güvenilir bir işletmeyle anlaşmanız önem taşır.

 

Nişan çikolatası alırken davetli sayısına dair bilgi alınması her zaman için bir artıdır. Envai çeşit yaş grubuna hitap eden beyaz, sütlü ve bitter çikolataların bir karışımı olan çikolata hata yapmanıza izin vermez.

 

Nişan çikolatanızın kutu, kap veya tepsilerinin anlamlı olmalarını arzu ediyorsanız bütçenizi o yönde ayırmalısınız. Ayrıca, çikolata kapları ailelerin bağlı olduğu yöreye göre değişiklik gösterebilir. Kuzeyde, çoğunlukla Karadeniz bölgesinde, tepsi kullanılırken; Anadolu, Ege ve Akdeniz gibi alt bölgelerde sıklıkla gondollar tercih edilir. Risksiz bir diğer tercih ise nişan çikolatanızı doğrudan çikolata kutusu şeklinde almaktır.

Nişan Çikolatası Nasıl Olmalıdır?

Nişan çikolatası ikram edilecek kişilerin sayısına, damak tadına ve beğenilerine uygun alınmalıdır. Ne bütçeden kısılmalıdır ne de çok fazla aşırıya kaçılmalıdır. Nişan çikolataları, ilk intibalardan biri olacağı için etkileyici olmak önemlidir.

 

Farklı tasarımları arzuladığınız şekilde ve istediğiniz çikolata türünde özelleştirerek yaptırabilirsiniz. Unutmayın, nişan çikolatasını kendinize değil görücüye çıkarırsınız. Dolayısıyla, nişan çikolatasının sizin ne istediğinizden çok neyi beğendireceğinizle ilgili olduğunu kendinize hatırlatmalısınız.

Söz Çikolatası Nereden Alınır?

Söz çikolatası mahalle pastanecilerinden tutun lüks mağazalara kadar pek çok yerden alınabilir. Ancak söz çikolatasının erişilebilirliğinden ziyade kalitesi önemlidir. Alacağınız söz çikolatasını riske atmadan ve hakiki bir çikolata seçerek özel gününüzü şenlendirebilirsiniz. Özel günlerinizde Liva Artisan’ın “söz - nişan” kategorisindeki çikolataları alarak güvenli ve nitelikli bir ürünle karşılaşırsınız. Kahveler içilirken çikolatanın ikram edilmeye başladığı dakikalar sizin için keyifli, diğer herkes için lezzetli geçer.

İsteme Çikolatası Ne Zaman İkram Edilir?

Kültürümüzdeki “kız isteme” süreci her iki taraf için de heyecan vericidir. Genellikle erkek tarafının beraberinde getirdiği isteme çikolatası kız tarafına çiçek ve varsa diğer hediyelerle birlikte eve ilk gelindiğinde teslim edilir. İsteme çikolatasını ikram etmek, kız tarafının inisiyatifindedir. Genellikle Türk kahvesi ile birlikte ikram edilir.

1 kg'lık Nişan Çikolatası Kutusunda Kaç Adet Çikolata Bulunur?

Liva Artisan’ın 3 numaralı madlen çikolata paketleri 50 adet sütlü çikolata, 50 adet bitter çikolatadan meydana gelir. Paket totalde 635 gramdır. 1 kg’lık nişan çikolatası paketinde yaklaşık 150 adet madlen çikolata bulunabilir. Çikolata kutusunun ağırlığına ve çikolataların adet başı büyüklüğüne göre 1 kg’lik çikolata kutusundaki sayı değişiklik gösterebilir.

Nişan Çikolatası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Nişan çikolatası süslemesi Liva Artisan farkıyla ekstra süsleme yapmanızı gerektirmez. Birbirinden yaratıcı süsleme ve çeşitleriyle nişan çikolatası ürünleri halihazırda yaldızlı, dekorlu veya özel kutulu olarak süslenir.

Liva Artisan İsteme Çikolatası Neden Diğerlerinden Farklı?

Liva Artisan’ın isteme çikolataları steril ve diğer bölümlerden ayrı tutulan bir imalathanede yapılır. Ürünlerinin çoğuna birinci elden erişen Liva Artisan, çikolata imalatında öncüdür ve özel günleri kategorilere ayırır. Her günün birbirinden özel amacı olduğunun ve özenli davranılması gerekildiğinin farkındadır. Üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar ihtiyatle ve titizlikle ilerleyen bir sisteme sahiptir. Livar Artisan isteme çikolataları, birbirinden geniş yelpazesi ile sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Nişan Çikolatası Çeşitleri Nelerdir?

Nişan çikolatası çeşitleri her kişinin isteğine göre ayarlanabilir. Yaygın olarak bilinen nişan çikolatası çeşitleri söz - nişan çikolata kutusu, dekorlu çikolata, bohça çikolatası, tepsi çikolata ve gondol çikolata olarak değişiklik gösterir.

Söz-Nişan Çikolata Kutusu

Söz - nişan çikolata kutuları klasikleşmiş ancak eskimeyen bir tercihtir. İsteğinize bağlı olarak madlen çikolata, kalıp çikolata, badem şekeri, yaldızlı çikolata çeşitlerini kaliteli kutularda alabilirsiniz. 

Dekorlu Çikolata

Yaldızlı ve dekorlu çikolata olarak geçen çikolatalar, çeşitli süslemelerle özelleştirilmiş çikolatalardır. Gelin - damat figürlerinden yüzük figürlerine kadar pek çok çeşit süsleme ile karşılaşabilirsiniz. Partnerinizin sevdiği renkteki ambalajlamaları veya kalp şeklinde hazırlanmış çikolataları tercih edebilirsiniz.

Bohça Çikolatası

Bohça çikolatası, evlenecek tarafların artık evlilik konusunda hemfikir oldukları döneme özel hazırlanan bir çikolata türüdür. Kız ve erkek tarafı düğün sonrasında hem evlenecek kişilere hem de ailelerine özel eşyalar satın alır ve birbirlerine hediye ederler. Türk kültüründe bohça açma geleneği esnasında yapılan jestlerden biri de çikolata hediye etmek olmuştur. Bohça çikolatası özenli bir paketlemeyle aile üyelerine yetecek miktarda hediye edilmelidir.

Tepsi Çikolata

Tepsi çikolata, birbirinden şık ve dayanıklı tepsi modelleri ile karşınıza çıkar. Tepsinin uzun yıllar boyunca hatıra olarak saklanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla, leziz çikolataların ikram edildiği tepsi paslanmaz metal ve parlak bir yapıda olmalıdır.

Gondol Çikolata

Çikolataların oval yapılı ve zarif dokunuşlar barındırdığı gondol tasarımlarla ikram edildiği görülür. Gondol çikolata çeşitleri konuklarda merak uyandırır ve ikramınıza modern, zarif bir şıklık katar. Lezzeti kadar adından sıklıkla söz ettirecek gondol çikolata çeşitlerini sitemizde inceleyebilirsiniz.

Etiketler: nişan çikolatası seçimi
Eylül 23, 2022
Listeye dön