1

Madlen Çikolata

Madlen Çikolata Nedir?

Madlen çikolata, yaprak çikolata olarak da adlandırılan simgeleşmiş çikolatalardan biridir. Pastane çikolatası olarak düşünülüyor olsa da birçok ünlü gıda markasının madlen çikolatası bulunmaktadır. “Madlen çikolata nasıl yapılır?” sorusu merak edilen bir sorudur. Madlen çikolata, dökme çikolata olarak da adlandırılmakta olup, sıvı halde bulunan çikolatanın kare veya yuvarlak kalıplara dökülmesi ve katı kıvama gelene kadar bekletilmesiyle yapılmaktadır. Sütlü, bitter veya beyaz çikolata seçenekleriyle üretilmektedir. 

Kutular içinde sadece bir çeşit çikolata bulunabildiği gibi karışık çikolata paketleri de bulunmaktadır. Günümüzde, farklılaşmak isteyen markalar, fıstık krokan çikolata gibi farklı içerikli çikolatalar da yapmaya başlamıştır. Çikolata, sevilen bir gıda olduğundan hediye değeri de taşımaktadır. Özellikle, kişiye özel hediye tasarımı yapan siteler çeşitli çikolata kutularında veya aranjmanlarında hediye değerinde çikolatalar üretmeye başlamıştır. Madlen çikolatalar genellikle, tek tek kaplı veya hepsi açık olacak şekilde üst üste ve sırayla dizilmiş şekilde sunulmaktadır. Pastane çikolataları gibi açık olan versiyonlarını gümüş tepsilerde görmek de mümkündür. 

Hediyelik Madlen Çikolata Nereden Alınır?

Madlen çikolatanın son dönemlerde hediye değeri artmıştır. Normalde bayram çikolatası olarak akıllara gelen bir seçenek olsa da artık birçok farklı özel günde madlen çikolata alınmaktadır. Her bir özel gün çikolatası farklı tasarıma sahiptir ancak hemen hemen her bir modeli aynı yerde bulmak mümkündür. 

Örneğin, bebek doğumlarında gelenlere hatıra kalması ve ikramda bulunulması için bebek desenli veya üzerinde bebeğin adı yazan çikolatalar ikram edilir. “Bebek çikolatası nereden alınır?” sorusunun cevabı ise pastaneler, çikolata dükkanları, büyük zincir tatlıcılar veya kişiye özel hediyeler satan internet siteleri olmaktadır. Bebek çikolataları yanı sıra, kişiye özel çikolata kutusu, isimli çikolata veya yazılı çikolata gibi çikolata seçenekleri de yine bu yerlerden alınmaktadır. 

“Çikolata nereden alınır?” sorusunun cevabı alınacak çikolata miktarına göre değişiklik gösterir. Madlen çikolata toptan olarak da alınmaktadır. Çeşitli çikolata firmalarından toplu alım gerçekleştirilerek bazı markalar sadece paketleme işlemini kendileri yapmaktadır.

Madlen Çikolata Fiyatları Nelerdir?

Madlen çikolata fiyatları, çikolatanın gramajı, kutusu veya tasarımına göre değişmektedir. Standart madlen çikolata ölçüsü 4’e 4 olup kare şeklindedir. Bazı markaların çikolata ölçüleri verilen ölçüden daha büyük olabilmektedir. Bu durum fiyatlarda artış olmasını sağlamaktadır. Tek bir çeşit çikolatadan oluşan kutu çikolata fiyatları, çikolata setleri fiyatlarına nazaran daha uygun olmaktadır. Hediyelik çikolata çeşitleri arasında ciddi fiyat farklılıkları bulunur. 

Kişiye özel başlığının devreye girmesiyle birlikte çikolata fiyatlarında artış görülür. Bu noktada resimli çikolata seçenekleri en yüksek fiyatlı seçeneklerdir. Hediyelik çikolata fiyatları arasında sargı çikolata üzerine yazılan yazılar daha ekonomik olmaktadır. Special çikolata başlığı altında yer alan yaldızlı çikolata seçenekleri de yüksek fiyatlı olan diğer madlen çikolata çeşitleridir. Çikolata satın al denilmeden öncesinde bütçeye karar verilmesi doğru bir alışveriş gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

Madlen Çikolata Kutusu Kaç Gram?

Madlen çikolata kutusunun ağırlığı, içerisinde yer alan çikolata miktarı ve kutu ağırlığına göre değişmektedir. Bu noktada toplam ağırlık ve net ağırlık değerleri gündeme gelmektedir. Toplam ağırlık çikolata kutusunun ve çikolataların ambalajlı olması halinde ambalajlarının ağırlığının da dahil edildiği ağırlıktır. Net ağırlık ise sadece çikolatalın ağırlığıdır. 750 gram toplam ağırlığa sahip olan bir kutu çikolata, 96 adet kadar madlen çikolata içermektedir. Bu gramaj oranları yine üretici firmadan firmaya göre değişmektedir. 

Bir kutuda yer alan madlen çikolata sayısı minimum 9 adet olmaktadır. Madlen çikolata, kiloluk çikolata olup kilo ile madlen çikolata da alınmaktadır. Pastane gibi adetle çikolata satışı yapan yerlerde istenilen kilolarda çikolata almak mümkündür. Bir kilo çikolata kaç adet madlen çikolata içerdiği ise çikolatanın gramajına göre değişir. Ambalajlı çikolata olması halinde ambalajların ağırlığı da bir kilo içerisine dahil edilmektedir. Alınan çikolatanın kaç gram olduğuna yönelik bilgi için yine net ağırlık kontrol edilmelidir. 

1 Adet Madlen Çikolata Kaç Gram?

Madlen çikolataların ağırlıkları, üretici firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak, bir madlen çikolatanın ağırlığı yaklaşık 6 gramdır. 6 gram en düşük ağırlıklı madlen çikolata olup, çikolatanın gramajı 32’lere kadar çıkmaktadır. Çikolata gramajı söz konusu olduğunda akıllara gelen bir diğer soru “madlen çikolata kaç kalori?” olmaktadır. Bir madlen çikolatanın kalorisi, sütlü bitter veya beyaz olmasına göre değişmektedir.  1 adet madlen çikolata ortalama 28 kaloridir. Çikolatanın kakao oranı ve şeker oranına bağlı olarak bu değer 18’lere kadar düşmekte veya 40’lara kadar çıkmaktadır. 

Madlen Çikolata Söz Çikolatası Olur mu?

Madlen çikolata, söz, nişan, bayram veya doğum günü gibi özel günlerde simgelemiş bir öğedir. “Söz çikolatası nasıl olmalı?” sorusuna verilecek klasik cevaplar bulunur. Söz çikolataları, yuvarlak çikolata veya kare çikolata olmaktadır. Genellikle kareler tercih edilmekte olup kutu çikolata şeklinde aranje edilirler. Eski geleneklerden olan gümüş tepsiye koyma da günümüzde hala daha yapılmaktadır. 

Bundan dolayı, “İsteme çikolatası nasıl olmalı?”  sorusunun cevabı hala gümüş tepsi içerisinde gerçekleştirilen sunumlar olmaktadır. Tepsiye konulan çikolatalar, şık tülden kumaşlar ve kurdeleler ile sarılmaktadır. Bazı durumlarda kurdelelerin arasında canlı çiçekler de konulmaktadır.Çikolatanın hediye değeri kazanmasıyla birlikte kutuda çikolata seçenekleri de geliştirilmiştir. 

Söz ve isteme çikolataları için de çikolata kutusu tasarımları değişmiştir. Birbirinden şık, ahşap, metal, karton veya kadife kaplı kutular ile sunumlar gerçekleştirilmektedir. Evlenecek çiftin baş harfleri, tam isimleri veya fotoğraflarının basılı olduğu çikolata ambalajlarına sarılması da son akımlardandır. 

Madlen Çikolata Nasıl Saklanır?

Çikolata bozulabilen bir gıdadır. Her bir çikolatanın son tüketim tarihi bulunmaktadır. Üretici firmaların bazıları aranjman halinde satılan çikolatalarda çikolata üzerine tavsiye edilen tüketim tarihi yazmayı atlamaktadır. Bu durumda kişilerin, alınan firmayı arayarak ürünler ile ilgili tarih bilgisi alması önerilmektedir. Son tüketim tarihine henüz uzun bir zaman olsa bile, saklama koşullarına bağlı olarak çikolata bozulmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi adına madlen çikolatanın saklama şartlarına dikkat edilmelidir.

  • Sıcaklık: Madlen çikolatalar serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Sıcak iklimlerde alınmaları halinde erimesinin önüne geçilmesi için buzdolabında saklanması önerilir. Çikolataların kutu içerisinde olmasına rağmen güneşte bırakılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Hava ile temas: Gıdaların bozulmaya başlamasının temelinde hava ile temasları yer almaktadır. Paketlenmiş çikolata olmamaları ve sadece kutu içerisine konulmaları halinde, açılmış kutuların hava almayacak bir poşet içinde muhafaza edilmesi önerilmektedir. Gerekli durumlarda çikolatalar karton kutudan alınarak ağzı kapalı hava geçirmeyen bir kapta saklanmalıdır.
  • Nem: Çikolataların nemlenmesi daha çabuk bozulmalarına neden olmaktadır. Bundan dolayı kuru yerde saklanmaları son derece önemlidir. Buzdolabında saklanan çikolataların dolaptan çıkarılıp belirli bir süre ardından tekrar dolaba konması nemlenme miktarını arttırmaktadır. 
  • Koku: Yapısı sebebiyle çikolata çevrede bulunan kokuları emerek aromasını kaybedebilen bir gıdadır. Tadının değişmemesi ve ilk günkü gibi kalması için çikolatanın kokusuz bir ortamda saklanması gerekmektedir. Diğer çikolata çeşitleriyle bir arada tutulması da çikolatanın orijinal tadının değişmesine neden olur. Çikolatalar, orijinal kutusu içerisinde yer alan çikolata çeşitleri dışındaki çikolatalarla karıştırılmamalıdır. 
 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR