1 2 >

Spesiyal Çikolata

Spesiyal Çikolata Nedir?

Çikolata, farklı şekillerde ve farklı içeriklerle üretilmektedir. Geçmişten günümüze gelen klasik lezzetler arasında yer alan fındıklı, bademli gibi klasik lezzetler oldukça zenginleştirilmiştir. Isırıldığında fındıktan önce gelen karamel dolgusu, bademle beraber hissedilen portakal aroması gibi farklı lezzetler bir araya getirilmiştir. Çikolataların aromaları kadar, şekilleri de hoş ve özel tasarımlarla yapılmaya başlanmıştır. Bu durum çikolatanın şık ve zarif görünen bir hal almasına olanak tanımıştır. Son olarak, her biri birbirinden farklı aromalar ve şekillerdeki çikolatalar, şık kutular içerisinde bir araya getirilmektedir. 

“Spesiyal çikolata nedir?” sorusunun cevabı da bu şekilde verilmiş olur. Seçilecek aranjmana göre çikolata çeşitliliği ve sayısı artmakta olup, farklı desenli ve aromaları olan çikolatalar, spesiyal çikolatalardır. Sunuldukları kutular da farklı tasarımlardan oluşuyor olup, bu durum çikolataya hediye özelliği kazandırmıştır.

Spesiyal Çikolata Fiyatları?

Spesiyal çikolata fiyatları birbirleri arasında çeşitlilik göstermektedir. Genellikle birkaç farklı çeşit çikolatanın bir araya getirilerek sunulduğu kutular bulunmaktadır. Kutu içerisindeki çikolata sayısı, kaç farklı çeşit çikolatadan oluştuğu gibi unsurlara bağlı olarak çikolata fiyatları değişmektedir. Çikolataların sunum yapıldığı kutular da fiyatları etkilemektedir. Her bir kutu şık tasarımlara sahip olsa da bazıları, günün anlam ve önemine göre özelleştirilmektedir. Bunun yanı sıra kutu materyalleri de değişmektedir. Örneğin, kişiye özel ahşap (ceviz) kutulu ve çantalı çikolata çeşitleri veya bronz taba spesiyal çikolata kutusu gibi seçenekler klasik paket çikolata modellerine göre daha yüksek fiyatlıdır. 

Spesiyal Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Spesiyal çikolata çeşitleri, vişneli, bademli, karamelli, Antep fıstıklı, portakallı gibi birçok farklı aromada üretilmektedirler. Farklı kalıplar kullanılarak farklı tasarımlar ile yapılabilmektedirler. Ancak, bazı spesiyal çikolata çeşitleri sadece aromaları ile değil yapım şekilleri ile farklıdır. 

Spesiyal çikolata: Spesiyal çikolatalar genellikle sütlü ve beyaz çikolatadan yapılmaktadır. İçleri çeşitli aromalardan oluşan krema dolgulu olabildiği gibi, dışı da krema kaplı olabilmektedir. Bazılarının üzerinde draje çikolatalar da ek olarak yer almaktadır. Vişneli, frambuazlı ve çilekli gibi seçenekleri çikolatanın kırmızı veya pembe renkli olmasını sağlamaktadır. Üzerleri beyaz çikolata ile kaplı olan tasarım çikolatalar da bulunur. Günümüzde akla gelebilecek her lezzetli aromada çikolata bulmak mümkündür. 

Roche çikolata: Dökme usulü üretilen çikolata olan roche çikolata, Fransızca “kaya” anlamına gelmektedir. Kalıp kullanılmadan yapılıyor olmaları ve genellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerin üzerine dökülerek yapılmaları kaya görünümüne sahip olmalarını sağlamaktadır. 

Karışık truffle çikolata: Adını yer mantarından alan truffle çikolata, şekli itibari ile bu ismi almaktadır. Yuvarlak ve içi genellikle dolgulu olan çikolatalardır. Karamelli, fındık kremalı, vişneli vb. farklı aromalarda üretilmektedirler. Bütün çikolatalar olup genellikle tek lokmalıklardır. 

Portakal dilim batırma çikolata: Kurutulmuş portakal dilimlerinin, bitter çikolataya batırılması ile hazırlanan bu çeşit, portakal severlerin favori çikolatalarındandır. Benzer bir çeşidi olan portakal kabuğu batırma çikolata çeşidi de bulunmaktadır. 

Çikolata çeşitleri sunum yapıldıkları kutulara göre de çeşitlenmektedir. Kutular özel günler için, özel baskılarla veya kişiye özel tasarımlarla üretilebilmektedir. Ön plana çıkan çikolata kutuları aşağıdakiler gibidir.

 • Spesiyal çikolata cam kutu
 • Spesiyal çikolata bordo kadife kutu
 • Klasik spesiyal çikolata kutusu
 • Baskılı çikolata kutusu

Spesiyal Çikolata Hediye Olarak Kullanılır mı?

Son dönemlerde çikolatanın hediye değeri son derece artmıştır. Şık, özel tasarım kutular içerisinde sunulan özel tasarım çikolatalar son derece kıymetli bir hediye halini almıştır. Kişiye özel çikolata hem lezzetli hem de düşünceli bir hediye olduğundan, hediye edilen kişileri mutlu etmektedir. Liva Artisan çikolata gibi markalar, çikolatanın değerini yaptıkları tasarımlar ve ürettikleri özel lezzetler ile daha da arttırmaktadır. Özellikle bazı günler için özel çikolata siparişi artmaktadır. Aşağıda hangi günler için ne tür çikolataların ön plana çıktığı yer almaktadır.

 • Anneler gününe özel çikolata sepeti 
 • Öğretmenler gününe özel çikolata olarak kadife kutulu çikolatalar
 • Sevgililer günü için kişiye özel çikolata topları truff buketi, sevgililer günü özel çikolata sepeti veya isme özel çikolata
 • Sevgiliye özel resimli çikolata 
 • İşe başlama tebriki veya iş yeri açılışları için firmaya özel çikolata, özel logolu çikolata, Atatürk baskılı çikolata veya Türk bayrağı baskılı çikolata gibi özel baskı çikolata çeşitleri
 • Babalar gününe özel çikolata olarak çeşitli spesiyal çikolatadan oluşan gurme çikolata serisi
 • Yeni doğan bebek tebriki için nazar boncuklu spesiyal çikolata kutusu veya isme özel çikolata bebek tasarımları
 • Bayrama özel çikolata olarak gurme serisi
 • Yılbaşına özel çikolata sepetleri

Çikolata gönder ile ilgilenen kişiler her dönem bu imkana sahiptir. Çikolatalarını baktıkları gün direkt olarak göndermek isteyen kişiler, çikolata gönder aynı gün seçeneğini tercih etmektedir.

Spesiyal Çikolatanın Diğer Çikolatalardan Farkı Nedir?

Spesiyal çikolatalar şık görünümleri ve farklı lezzetleri ile hediyelik çikolata sınıfına girmektedirler. Her özel gün için farklı bir çeşidi ön plana çıkmaktadır. Klasik çikolataların aksine Premium çikolata olarak düşünülmektedirler. İçlerinin dolgulu olması, farklı aromaların bir arada bulunması ve yapılma şekilleri spesiyal çikolataları farklı kılmaktadır. Genellikle, içlerinin dolgulu olması deneyen kişileri şaşırtmaktadır. İçerisinde birçok farklı spesiyal çikolata bulunduran çikolata kutusu açılması ile göz kamaştırmaktadır. Konuldukları kutulara bağlı olarak dekorlu spesiyal çikolatalar olarak da piyasada bulunurlar. Hem şık olmaları hem de özel tatlar çikolata kutusu içerisinde bulunması spesiyal çikolataları lüks çikolata yapmaktadır. 

Spesiyal Çikolata Kutusu Kaç Gram?

Special çikolata kutusu gramajları, içerisinde bulunan özel çikolata çeşitlerine ve sayısına göre değişmektedir. Bazı çikolata aranjmanlarının bir kısmı küçük çikolatalar ile oluşturulurken bazıları ise tamamı ile büyük çikolata seçeneklerinden yapılır. İçerisinde truff, roche, draje seçenekleri bulunması halinde gramajlar arasında farklılıklar artmaktadır. Çikolataların ambalajlı çikolata olması da paket ağırlığını etkilemektedir. 300 gramdan başlayan ağırlıklardan 1 kilo ve üzerinde de güzel çikolatalar ile yapılan aranjmanlar bulunmaktadır. 

Spesiyal Çikolatalar Nasıl Muhafaza Edilir?

En lezzetli çikolata bile doğru saklama şartlarında tutulmazsa lezzetini kaybeder. Gelen özel gün çikolata aranjmanları içerisinde yer alan çikolatalar, yeni çıkan çikolatalar olup son serece tazedirler. Bundan dolayı çikolatayı muhafaza etme şekli son derece önemlidir. Bitene kadar ilk günkü gibi kalmaları için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir. 

Çikolata kutusunun hava geçirgenliği: Muhafaza şeklinde hediye çikolata kutusu materyaline dikkat edilmelidir. Teneke kutular içerisine yerleştirilmiş çikolatalar, hava ile teması az olacağından daha uzun süre tazeliğini korurlar. Karton kutular içerisinde de muhafaza edilebilirler ancak kutunun hava almıyor olmasına dikkat edilmelidir. Kutular içerisinde küçük paketli çikolata şeklindeyseler bu da çikolatanın taze kalma süresini uzatır. Hava alan bir kutu içerisinde olmaları halinde, ağzı kapalı bir cam kap içerisinde muhafaza edilmeleri önerilmektedir. Hava ile temasın kesilmesi dışarıdan farklı bir kokunun çikolatalara sinmesini de önlemektedir. 

Sıcaklık: Çikolatalar serin yerde muhafaza edilmelidir. Buzdolabında saklanması çikolatanın aromasını değiştirebilir veya içerisindeki akışkan kısmın donmasına neden olur. Bundan dolayı mümkün olduğu sürece +18 ve + 21 derece olacak şekilde oda sıcaklığına yakın ısılarda tutulmalıdır. Çikolatalar güneşte bırakılmamalıdır. 

Nem: Çikolatalar kuru ortamda muhafaza edilmelidir. Nemli bir ortam çikolatanın bozulmasına neden olmaktadır. 

 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR